Skip to content
Menu
Menu
aniaklisz_podkreslnik

JAK I CZY WARTO UCZYĆ SIĘ ANGIELSKIEGO Z NETFLIXA?

aniaklisz_linia

Nie od dziś wiadomo, że jestem fanką uczenia się z Netflixa. A czemu? Ponieważ jest doskonałym źródłem żywego języka. Pomyślcie sobie jak patrzylibyście na kogoś kto zamiast nazwać Was fajną laską powiedziałby, że jesteście powabną bladolicą białogłową. Brzmi abstrakcyjnie? Uwierzcie mi, że w podręcznikach jest wiele słów, które od lat nie są używane przez native speakerów, albo takie, których nigdy nie słyszeli.

A jak się uczyć z Netflixa?

  • Jeżeli jeszcze nie jesteście w stanie oglądać bez napisów to polecam ćwiczenia z aplikacją Voscreen  lub z kanałem Learn English with series. Pierwsza pomoże Wam zacząć rozumieć jeszcze więcej, a drugiej możecie używać już podczas oglądania konkretnego filmu czy serialu. Obie opisywałam na swoim Instagramie (@pani.anglistka).
  • Możecie też zacząć od filmów i seriali, które już znacie, żeby móc w pełni skupić się na języku. Znacie już fabułę, więc nie będziecie się denerwować, że brak znajomości niektórych słów czy struktur uniemożliwia Wam zrozumienie fabuły w filmie. Możecie wtedy  poświęcić całą swoją uwagę wymowie, intonacji i nowym strukturom.
  • Nie wybierajcie filmów i seriali z bardzo wyspecjalizowanym słownictwem. Nawet jako anglistka będę miała problem ze znajomością wielu słów w serialu medycznym, a czemu? Bo nie znam ich nawet po polsku! Wiele razy spotkałam się z sytuacją, że ktoś zniechęcił się do oglądania po angielsku, ponieważ zaczął od seriali, takich jak Dr House czy Bones. O ile nie jesteście zorientowani w języku medycznym to na pewno będziecie mieli problem ze zrozumieniem wielu kwestii i nie ma się tutaj czym przejmować. Podobnie będzie z serialami komediowymi. Rozumienie humoru w języku obcym też przychodzi z czasem.
  • Zwróćcie też uwagę na akcent w danym filmie czy serialu. Jeżeli zdecydujecie się na oglądanie Outlandera i niewiele zrozumiecie to nic dziwnego! Szkocka odmiana angielskiego jest naprawdę trudna do zrozumienia!
  • Weźcie sobie notes i wynotujcie fajne wyrażenia, które pojawiły się w danym odcinku. Będziecie je potem kojarzyć z konkretną sceną, np. Wasza ulubiona aktorka jest przesłuchiwana. Policjant podaje jej konkretne nazwisko i pyta czy je zna, a ona odpowiada it doesn’t ring a bell (nie brzmi znajomo). Potem będziecie kojarzyć to wyrażenie z konkretną sceną, w której je poznaliście.

Od razu wspomnę, że jestem zwolenniczką oglądania bez napisów. A dlaczego?

Bo sama po sobie zauważyłam, że oglądanie z napisami mnie rozleniwia i po prostu czytam co jest napisane. Nie chcemy ćwiczyć czytania ze zrozumieniem, więc najlepiej starać się odchodzić od napisów. Nawet małymi krokami, zacząć od Voscreena i filmów, które znamy, ale próbować już bez napisów. Dzięki temu będziecie ćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem, a nie czytanie.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali. Trzymam za Ciebie kciuki! Daj znać w komentarzu czy lubisz uczyć się angielskiego z Netflixem. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.