Skip to content
Menu
Menu
aniaklisz_podkreslnik

NAJLEPSZE NARZĘDZIA DO ĆWICZENIA CZYTANIA

aniaklisz_linia

Cześć!

Lubicie czytać? Decydujecie się na książki w oryginale czy raczej przetłumaczone na język polski? Ja uwielbiam czytać zarówno po polsku, jak i po angielsku.  Przy okazji, tę drugą opcję traktuję jako świetną okazję do nauki języka.

Czytanie pozwoli nam nie tylko na poznanie nowych słówek, ale również na oswojenie się ze strukturami gramatycznymi lub poznanie zupełnie nowych! Książka jest źródłem gramatyki w kontekście, co naprawdę bardzo pomaga w jej przyswojeniu. Pamiętajcie, że uczenie się gramatyki oderwanej od kontekstu nie ma większego sensu. Poznacie daną strukturę, ale nie będziecie wiedzieć kiedy i gdzie ją zastosować.

Ja należę raczej do zwolenników papierowych książek, ale posiadam również czytnik i zdarza się, że z niego korzystam. Dzisiaj chciałabym Wam polecić strony które są niesamowitym źródłem książek, artykułów i tekstów w języku angielskim.

English e-reader – strona z darmowymi e-bookami (i wersjami audio!) na 8 poziomach zaawansowania (od A1 do C2). Wybieracie swój poziom w zakładce Library i wyświetlają się Wam wszystkie dostępne pozycje. Do każdej książki dołączony jest opis oraz lista najtrudniejszych słówek, które się w niej pojawią. Możecie je sobie przetłumaczyć zanim przystąpicie do czytania danej książki.

Project Gutenberg – ponad 60 tys darmowych książek nie tylko w języku angielskim! Przy tak dużym wyborze, na pewno znajdziesz coś dla siebie! Znajdziecie tam również książki po niemiecku, francusku czy włosku. Można je czytać na komputerze, telefonie czy pobrać na czytnik.⁣

Eslyes – idealny dla osób na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym, to zbiór krótkich historii i dialogów, do każdego tekstu dołączony jest plik audio. Możecie najpierw odsłuchać dany tekst, żeby sprawdzić czy go rozumiecie, a następnie zweryfikować z transkrypcją. Przy części tekstów znajdziecie również ćwiczenia na uzupełnianie luk, krzyżówki z nowych słówek, układanie zdań z rozsypanek i dyktando. ⁣

Theselfemployed – świetna opcja dla osób zainteresowanych biznesowym angielskim, znajdziecie tu takie kategorie jak handel, ekonomia, technologia i wiele innych. Możecie przeczytać artykuły na najbardziej interesujące Was tematy.⁣

Newsinlevels – strona z newsami dostosowana typowo dla uczących się. Każdy news podzielony na 3 poziomy z wyjaśnieniem trudniejszych słówek. Możecie wybrać swój poziom lub przechodzić stopniowo od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Do newsów dołączone są również materiały video.

Dreamreader – strona z artykułami na różnych poziomach (znajdziecie tam zarówno Easy English, jak i Academic English). Do tekstów dołączone są pliki audio, drukowana wersja lekcji do pobrania i quiz na czytanie ze zrozumieniem, który możecie wykonać online.⁣

The Oatmeal – zbiór komiksów, niektóre są bardzo krótkie, inne dłuższe, także każdy znajdzie coś dla siebie. Można je od razu pobrać w pdfie. Są świetne zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli jako podstawa do dyskusji na zajęcia konwersacyjne. Część z nich jest naprawdę bardzo zabawna!

⁣A Wy jesteście fanami czytania papierowych wersji gazet i książek czy stawiacie na wersje komputerowe?

Dajcie znać w komentarzach!⁣

2 komentarze

 1. Justyna
  21 września, 2020 @ 1:10 pm

  Ten wpis dodaje do ulubionych, muszę koniecznie sprawdzić te strony, pozdrawiam serdecznie 🙂

  Reply

  • Ania
   21 września, 2020 @ 3:20 pm

   Super! Serdecznie polecam! Szczególnie, że są darmowe 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.