Skip to content
Menu
Menu
aniaklisz_podkreslnik

Słownik kolokacji – a co to takiego?

aniaklisz_linia

Hej!

Każda osoba, który uczy się języka obcego wie czym jest słownik. Czasami sięgamy po papierowe wersje, innym razem po elektroniczne. Jednakże zazwyczaj słownik kojarzy nam się z pomocą naukową, do której zaglądamy, żeby sprawdzić znaczenie danego słowa. Ale czy to reguła? Oczywiście, że nie! Istnieje wiele rodzajów słowników, o których rzadko się mówi, a naprawdę warto je poznać! Mamy słowniki synonimów, kolokacji, wymowy i wiele innych!

Ja dzisiaj chciałabym skupić się na słowniku kolokacji, ponieważ moim zdaniem jest jednym z najbardziej przydatnych na każdym etapie nauki języka. Ja posiadam słownik w wersji papierowej, ale tak naprawdę najczęściej korzystam z tej strony.

Po co nam w ogóle słownik kolokacji?

Nie zaglądamy do niego, żeby poznać znaczenie danego słowa. Używamy go, gdy chcemy sprawdzić z jakimi innymi słowami dany wyraz kolokuje (występuje). Spójrzmy na przykład na słówko ‘mistake’. Oczywiście, że oznacza ono błąd, ale co dalej? Powiemy do czy make a mistake? A jak powiemy naprawiać błąd? Correct, a może fix? A może zupełnie coś innego? A jak powiedzieć przez pomyłkę? Odpowiedzi na te i inne pytania da nam właśnie słownik kolokacji. Spójrzcie:

adj (adjective) – przymiotnik, verb – czasownik, prep (preposition) – przyimek, phrase – fraza

Słownik pokazuje nam jakie przymiotniki, czasowniki, przyimki i frazy możemy wykorzystać mówiąc o błędach po angielsku. Dowiadujemy się, że zrobić błąd to make a mistake, a naprawić go to albo correct, albo put right, albo rectify (jeżeli słowa stoją między dwoma pionowymi kreskami, oznacza to, że mają podobne znaczenie). Dowiadujemy się również, że przez pomyłkę to by mistake i, że istnieją fajne frazy, takie jak all a mistake czy an easy mistake to make.

Słownik kolokacji bardzo przydaje się przy nauce słówek, ponieważ powinniśmy uczyć się ich z kontekstu. Nie uczmy się samego słowa mistake, kiedy możemy od razu nauczyć się wyrażenia by mistake. Przyda się również przy pisaniu wypracowań oraz przy zwykłych wypowiedziach ustnych.

Wiem, że wiele osób wpisuje po prostu daną frazę w Google i w ten sposób sprawdza czy dana kolokacja występuje, ale pamiętajcie, że w Internecie znajdziecie wiele błędów. Jeżeli wpiszemy słowo ‘wziąść’ to również znajdziemy wiele wyników, co wcale nie oznacza, że jest ono poprawne. A wręcz przeciwnie! Słownik jest tutaj o wiele bardziej rzetelnym źródłem.

A Ty lubisz korzystać ze słowników?
Daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.