Skip to content
Menu
Menu
aniaklisz_podkreslnik

Jak określić cel i jak do niego dążyć?

aniaklisz_linia

Hej!⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣
⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣
Zanim w ogóle przystąpi się do nauki jakiegokolwiek języka obcego, warto znać swój cel. A czemu? Ponieważ efekty przyjdą jeszcze szybciej, gdy określimy co jest naszym celem i będziemy do niego dążyć. Na samym początku warto wspomnieć o S.M.A.R.T. Słyszeliście kiedyś o tym? Jest to metoda, która pomaga nam ustalić swoje cele.

Powinny one być:

S. Specific (konkretne) – “Poprawić angielski” to nie jest konkretny cel. Ustalamy co musimy poprawić i rodzielamy to na czynniki pierwsze.

M. Measurable (mierzalne) – Mamy możliwość “mierzenia” naszych postępów, czyli łatwo możemy sprawdzić czy zmierzamy powoli do celu czy raczej stoimy w miejscu.

A. Achievable (osiągalny) – Nie zakładajmy, że w miesiąc przejdziemy z poziomu podstawowego na zaawansowany, ponieważ jest to niewykonalne.

R. Relevant (istotne, realne) – Cele, które są dla nas istotne. Związane z tym co chcemy osiągnąć, np. chcemy poprawić angielski, żeby dostać lepszą pracę czy poprawić maturę.

T. Time defined (określone czasowo) – Ustalamy sobie datę końcową, żeby wiedzieć jak dobrze zaplanować sobie realizację celu, np. do końca roku nauczę się 200 nowych słówek.
⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣
Wiemy już jaki powinien być nasz cel. Ale jak go rozplanować? Dzisiaj omówimy sobie przykładowy cel, którym jest zdanie matury, ponieważ jest to cel, przed którym każdy z nas kiedyś stanął lub stanie.⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣
⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣
Cel: zdanie matury nie brzmi zachęcająco, prawda?⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ No, bo jak się do tego zabrać?
Cel jest zbyt ogólny i momentami może wydawać się nawet nieosiągalny, szczególnie jeżeli dodamy tam zdać maturę na 100% czy zdać rozszerzenie na 100%.
⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣
Powiedzmy, że ustalamy taki cel. Wstajemy rano, no i co dalej? Widzimy w kalendarzu naucz się do matury z angielskiego. Nasz cel jest tak mało konkretny i mało osiągalny, że od razu nas zniechęci, a nawet jeżeli nie zniechęci, to nadal nie będziemy wiedzieli jak się do tego zabrać, bo przecież jest tyle rzeczy do ogarnięcia, żeby go osiągnąć. ⁣⁣⁣⁣⁣⁣
⁣⁣⁣

Od czego zcząć?

Wiemy, że z czytaniem i pisaniem radzimy sobie bez problemu, więc na razie nie musimy się na tym skupiać. Określamy swoje słabe strony. W przypadku matury najprościej zrobić kilka testów i zobaczyć co poszło nam najgorzej.⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ Załóżmy, że nam najgorzej idzie słuchanie i za każdym razem osiągamy dość słaby wynik.
⁣⁣
Dochodzimy więc do wniosku, że naszą słabą stroną jest słuchanie i właśnie to stoi na drodze do realizacji naszego celu, czyli zdania matury.
Potem

Ustalamy co może wpłynąć na poprawę tego aspektu. Oczywiście możemy robić ćwiczenia ze słuchania, ale poszukajmy też bardziej interesujących metod, które nie będą dla nas katorgą. Mogą to być np.:
⁣⁣⁣⁣⁣⁣
– podcasty⁣⁣⁣⁣⁣⁣
– filmy⁣⁣⁣⁣⁣⁣
– seriale ⁣⁣⁣⁣⁣⁣
– piosenki ⁣⁣⁣⁣⁣⁣
– video na Youtube …. i wiele innych!⁣⁣⁣⁣⁣⁣
⁣⁣⁣⁣⁣⁣
Najlepsze będą rzeczy, które nie zajmują dużo czasu i od razu nas nie zniechęcą. ⁣⁣⁣⁣⁣⁣Wybierzmy coś, co będziemy robić z przyjemnością.
Interesuje Cię moda? Zasubskrybuj na YT kanał blogerki modowej. Lubisz słuchać o rozwoju osobistym po polsku? Znajdź taki podcast na Spotify, ale po angielsku! A może uwielbiasz ćwiczyć z Chodakowską? Czas wypróbować ćwiczenia z Mel B!⁣⁣⁣⁣⁣⁣
⁣⁣⁣⁣⁣⁣
Z takiej czynności zrób swój pierwszy cel. Wstajesz rano, widzisz “posłuchaj 10 minut podcastu” lub “obejrzyj nowy filmik” – brzmi lepiej niż “ogarnij angielski do matury”, prawda?⁣⁣⁣⁣⁣⁣ Twój cel jest konkretny i przede wszystkim wykonalny! Codziennie słuchanie podcastu to łącznie 70 minut tygodniowo, co po miesiącu daje nam około 5 godzin słuchania po angielsku przy niewielkim wysiłku!
⁣⁣⁣⁣⁣⁣
Początkowo może to wydawać się takim bardzo małym krokiem, ale małe kroki prowadzą nas do osiągnięcia większych celów! Znasz przecież powiedzenie Rome wasn’t built in a day (nie od razu Rzym zbudowano) i Ty też nie przygotujesz się do matury w jeden czy dwa dni.
⁣⁣⁣⁣
⁣⁣⁣⁣⁣⁣
A jakie są Wasze cele językowe?⁣⁣⁣⁣⁣⁣
Dajcie znać w komentarzu!⁣⁣⁣⁣⁣⁣

1 Comment

  1. Dlaczego tracisz motywację? - Anna Klisz
    21 września, 2020 @ 3:40 pm

    […] konkretnego celu. O wyznaczaniu sobie celów pisałam już tutaj. Są one bardzo ważne w procesie nauki języka, dlatego musicie wyznaczyć sobie cel i do niego […]

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.